Strony

czwartek, 30 lipca 2015

Poznajemy światZainteresowanie mapami u nas nie słabnie, dlatego też – zafascynowana montessoriańskimi pomysłami na zgłębianie wiedzy o świecie – już jakiś czas temu stworzyłam filcową mapę świata. 

 
Może nie jest idealna, ale z pewnością długo posłuży nam do geograficznych zabaw. Na początku nazywaliśmy poszczególne kontynenty. Z racji tego, że w Montessori każdy kontynent ma ściśle określony kolor (Afryka – zielony, Europa – czerwony, Azja – żółty, Ameryka Północna – pomarańczowy, Ameryka Południowa – różowy, Australia i Oceania – brązowy, Antarktyda – biały), dziecko dużo łatwiej je kojarzy i zapamiętuje. Poszczególne kontynenty wskazywaliśmy również na globusie. 


Wykorzystałam też fakt, że Dusiek ostatnio bardzo chętnie śpiewa, czyniąc to dosłownie wszędzie (uwielbiam ten brak dziecięcych zahamowań!) i nauczyliśmy się odnalezionej w sieci piosenki pt. „Kontynenty” (do odsłuchania TUTAJ):

 Ref. Nasza kula ziemska, siedem lądów ma,
        Nazwy im nadano, kontynenty każdy zna.

      1. Jest wśród nich Afryka, to zielony* ląd,
    A wyżej Europa, my jesteśmy stąd.

      2. Jest wśród nich też Azja, to największy ląd,
         A niżej Australia, tam kangury są.
 
      3. Są też Ameryki, koleżanki dwie,
    Południowa i Północna, tak trzymają się.

      4. Jeszcze Antarktyda, zimny śnieżny ląd,
    Tam stacje badawcze i pingwiny są.

* w naszej wersji jest „pustynny ląd”

Pomysłów na wykorzystanie mapy jest wiele. Można poruszyć m.in. takie tematy jak: zwierzęta świata, dzieci świata, budowle czy jedzenie, ustawiając na mapie figurki bądź układając zdjęcia/ilustracje przedstawiające charakterystyczne obiekty/ludzi itp.
Kolejnym etapem naszej zabawy było ustawianie zwierzątek na kontynentach. Z racji ograniczonej ilości figurek, skupiliśmy się póki co na Afryce i Australii, ale do tematu z pewnością będziemy wracać i podzielimy się tym na blogu. 

Wspaniałym muzycznym uzupełnieniem  tematu są piosenki z płyty "Bawimy, uczymy, śpiewamy - poznajemy świat" (2013) (do odsłuchania TUTAJ). Nasze ulubione to: „Włoskie wakacje”, „Cuda Egiptu” oraz tytułowa „Poznajemy świat”. Polecamy!

6 komentarzy:

 1. Rewelacja! chyba sama pokoszę się o stworzenie podobnej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam! Wprawdzie pracy przy niej sporo, ale pomysłów na wykorzystanie tyle, że pewnie długo będziemy z niej korzystać. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. skąd miałaś szablony tak dużych kontynentów??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kombinowałam :) Początkowo miałam w planach wydrukować znalezioną w necie mapę świata na kilku kartkach, a potem powiększać na ksero poszczególne elementy. Ostatecznie domowym - zupełnie nieprofesjonalnym sposobem powiększałam mapę w komputerze do określonej wielkości i delikatnie kalkowałam, po czym posklejałam odpowiednie części, powycinałam i gotowe. Z pewnością była to najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna część pracy.

   Usuń
 3. Cudowna mapa! ja już mam wyłożone materiały od miesiaca do mniejszej i nie moge się zmobilizować :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Oj, u nas też to trwało wieki! Najpierw sam pomysł w głowie długo dojrzewał, potem szablony, dopiero jak filcowe kontynenty zaczęły nabierać kształtów, to poszło z górki. Pozdrawiam i życzę owocnego tworzenia :)

   Usuń