Strony

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Nasze miasteczkoDziś prezentujemy Wam nasz prosty sposób na świetną, wciągającą zabawę dla przedszkolaków. Śmiem twierdzić, że jej aranżacja wciągnie również rodziców 😉 Samochody w naszym domu są na topie od dawna. Młody, chwiejąc się jeszcze, stał z nosem przyklejonym do szyby i obserwował auta, baczniejszą uwagę skupiając na tych uprzywilejowanych, które słychać z daleka. Marki samochodów rozróżnia lepiej ode mnie, domowy parking w szufladzie zaczyna pękać w szwach, a mimo to trudno wyjść ze sklepu bez kolejnej zdobyczy, bo przecież „bordowego AUDIEGO jeszcze nie ma” 😉

Jakiś czas temu wpadła mi w oko „Domostrada”, samoprzylepna taśma imitująca ulicę, za pomocą której można stworzyć miasto (podgląd TUTAJ). My w swojej zabawie postanowiliśmy wykorzystać dostępną w domu zwykłą taśmę malarską i wyczarowaliśmy przestrzeń miejską pełną skrzyżowań, przecznic, parkingów, przejść dla pieszych, chodników.
Już sama plątanina ulic wyzwoliła aktywność młodego, który powyciągał z szuflady wszystkie swoje autka. Postanowiliśmy jednak zurbanizować naszą podłogową przestrzeń. Z klocków zbudowaliśmy posterunek policji, remizę strażacką, warsztat samochodowy, który jednocześnie służył za myjnię; z tekturowych pudełek powstała przychodnia, przedszkole, stacja paliw; na szarym papierze narysowaliśmy blok mieszkalny ze sklepami. Stworzyliśmy również rekreacyjną część miasta, a w niej park z jeziorem oraz zoo. Jeśli mamy w domu wolną przestrzeń, to możemy sobie pozwolić na rozbudowywanie miasteczka w wolnej chwili, bo pomysłów podczas zabawy pojawia się mnóstwo, nie sposób ich wręcz zrealizować wszystkich na poczekaniu. 

Gdy już nasze miasteczko było gotowe, na poboczach porozstawialiśmy znaki drogowe. Świetna okazja do poznania/utrwalenia znaczenia poszczególnych znaków, przepisów ruchu drogowego oraz zasad przechodzenia przez jezdnię. My trenowaliśmy również kierunki „w prawo” – „w lewo”, wyjaśnialiśmy, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. 
Z pewnością pomoc rodzica jest niezbędna w przygotowaniu miasteczka, jednak warto dziecko jak najmocniej angażować w działania, w malowanie, wycinanie, klejenie, budowanie. Natomiast scenariusze zabawy w gotowym miasteczku najczęściej tworzą już dzieci same. Wyobraźnia wręcz poniosła młodego, wcielał się np. w rolę lekarza i jechał ratować nierozważnego chłopca pogryzionego przez krokodyla w zoo, gasił pożar na polu namiotowym, ścigał radiowozem policyjnym kierowców łamiących przepisy i wręczał im mandaty bądź z wielką frajdą odgrywał mniej chlubną rolę pirata drogowego i uciekał przed obławą policyjną, którą dowodził tata 😊 

Zabawa godna polecenia, wyzwala kreatywność, pomysłowość, stwarza wiele sytuacji umożliwiających wcielanie się w role, przy zabawie większej ilości osób pozwala na ciekawe interakcje, a przede wszystkim ma wartości edukacyjne.

6 komentarzy:

 1. Stworzyliscie piekne miasteczko:-) super pomysl na zabawe:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękujemy. Zabawa faktycznie wciągająca, angażująca na wiele godzin, z pewnością wrócimy do niej w sezonie jesienno-zimowym. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudne miasteczko Wam wyszło i zgadzam się że to naprawdę kreatywne zajęcie... Czasem bawię się podobnie z Córcią :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) To jedna z tych zabaw, gdzie pomysły mnożą się wręcz w trakcie realizacji.

   Usuń
 4. Fantastyczny pomysł na zabawę! Na pewno wykorzystam go zimą. Kiedyś robiłam z dzieciakami miasteczko z kartonowych opakowań, ale na to, żeby cały pokój zamienić w miasteczko, to nie wpadłam

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł! Strasznie mi się to miasteczko spodobało :))

  OdpowiedzUsuń